Федір, розкажіть як Ви прийшли в стоматологію?
З самого дитинства я не планував бути стоматологом, навіть не мріяв про це. У мене були художні здібності, любив малювати, перемальовувати з точністю один до одного. Коли настав час обирати професію, на той момент навчалася на стоматолога моя сестра. Дорога вже була трішечки протоптана і я вирішив спробувати себе у цій сфері. Спочатку закінчив зуботехнічний, маю дипломи зубного техніка та лікаря-стоматолога. Потім, з огляду на те, що маю гарну просторовому уяву, обрав собі за спеціалізацію естетичну стоматологію. А саме художню реставрацію і керамічні вініри.
У чому різниця між керамічними вінірами та художньою реставрацією?
По-перше, у кількості візитів. На керамічні вініри необхідно мінімум 4 візити, включаючи огляд і планування роботи. На художню реставрацію – 2 візити. По-друге, у ціновій політиці. Керамічні вініри дорожчі у 2–3 рази, це точно. По-третє, у матеріалі, з якого вони виготовляються. Кераміка є кераміка, вона достатньо щільна, ніколи не темніє. А композит темнішає з часом, він м’якший. Також різниця у терміні служби. Керамічні вініри живуть у рази 2 довше, ніж композитні, тому що вони максимально точні, а якщо це прескераміка, то й набагато міцніші. Кераміка по своїй структурі найбільше подібна до емалі зуба, вона максимально передає натуральність. В результаті матиме чудовий природній вигляд! Якщо порівнювати композит і кераміку, то краще кераміка. Але оскільки композит виготовляється швидше, дешевше і з його допомогою теж можна зробити достойну реставрацію, то відсотків 70 моїх клієнтів обирають композитну реставрацію, або художню реставрацію.
Скільки по часу займає планування, виготовлення, встановлення вінірів?
Якщо це композитні вініри, що робить безпосередньо сам лікар, то достатньо всього однієї консультації. Необхідно 2 дні поспіль на реставрацію, тобто сьогодні-завтра можна зробити тотальну роботу. Якщо це керамічні вініри, то треба зробити рентген, комп’ютерну томографію, оглянути ротову порожнину на наявність запальних процесів, карієсу, обов’язково все вилікувати. Якщо є кривизна зубів, то ідеально їх вирівняти, можливо за допомогою брекет-системи. На це може знадобитися від одного до трьох років. І вже потім на підготовлені зубки ми можемо планувати керамічну реставрацію. Виготовлення самих керамічних вінірів займає близько 3 тижнів. Тому що виготовляються спершу верхні – фіксуються, а потім – нижні. Знімаємо відбитки, віддаємо в лабораторію для того, щоб запланувати, запрограмувати майбутню посмішку, показати пацієнту який вона матиме вигляд. І лише потім, після того як пацієнт узгоджує, підтверджує, що йому усе підходить, виготовляємо керамічні вініри. Тобто можуть бути різні підходи, залежить від стану зубів та клінічної ситуації.
Які сучасні методи планування кінцевого результату Ви використовуєте?
Прогноз посмішки за допомогою комп’ютерного моделювання. Обов’язково в програмі опрацьовуємо: знімаємо відбитки, робимо фотосесію, скануємо, відправляємо в лабораторію. Оскільки, ми поки що не маємо власної лабораторії, то співпрацюємо з кращою лабораторією в Полтаві. Ми прогнозуємо майбутню посмішку, звісно, в цифровому форматі, показуємо як вона буде виглядати, навіть ще не втручаючись у зубки пацієнта. Це і є максимально сучасний підхід, я вважаю.
Чи страждають зуби від препарування для встановлення вінірів?
Звісно, ми втручаємось у тверді тканини, все залежить від клінічної ситуації, знову ж таки. Якщо ж зубки маленькі, між ними є проміжки: цитреми, діастеми, тоді зубки мінімально препаруються (обпилюються). І лише в приясневій зоні робиться невеликий уступ, щоб перехід був плавний. То це мінімальне втручання. Якщо ж зуби трохи виходять, виступають з дуги або сильно виділений екватор (бочкоподібна форма зуба), то для того, щоб естетичніший був результат у майбутньому, треба препарувати більше твердих тканин. Але в цілому ми стараємося працювати в межах емалі, це не шкодить зубу аж ніяк. Навіть, якщо зубки дуже криві, ми дозволяємо працювати собі, спилюючи всю емаль до дентину. У цьому випадку використовуємо спеціальні десенситайзери, обробляємо зуб, він втрачає чутливість, потім вкриваємо його новим панциром кераміки, так само цю захисну роль виконує власна зубна емаль. Зуб буде слугувати без проблем! За все життя я ще не депульпував жодного зуба для того, щоб зробити керамічні вініри. Навіть якщо ми препарували багато, взаємодіяли з емаллю, то вони слугують довго та без проблем! Але незалежно від того наскільки глибоко ми втручаємося в емаль – це все рівно втручання. Найголовніше те, що немає можливості повернути свій зуб у первинний стан. Тобто потрібно все життя ходити з цією роботою або змінювати її на нову коли вийде її термін.
Який термін служби таких робіт?
Гарантійний термін на мої роботи з художньої реставрації від 7 до 12 років. Чому така велика різниця? Тому що залежить від стану зубів, догляду за ними, звісно, від лікаря, який її зробив. Через те, все ж таки залежить від стану твердих тканин, наявності карієсу, як пацієнт доглядає за зубами чи приходить на профілактичний огляд раз на півроку – це все впливає на стан роботи.
Яким має бути домашній догляд за новою посмішкою? Чи є якісь особливості?
Якщо це композитні вініри, художня реставрація, то догляд звичайний як і за своїми зубами. Чистимо хоча б 2 рази на добу, якщо необхідно то користуємося флосами, іригаторами для максимального зняття нальоту. Потрібно приходити до лікаря на полірування раз на півроку. Він професійно, спеціальними насадками обробляє, знімає наліт той, який не зможе зняти пацієнт самостійно. Якщо ж це керамічні вініри, то вони не темніють, не тускніють, їх не потрібно полірувати, просто треба перевірятись на наявність каріозних порожнин в тих місцях, де свої зубки. Та звісно, дотримуватись стандартних процедур щоденного догляду.
У Вашій професійній діяльності інколи потрібна ювелірна точність.
Так. Ми у клініці використовуємо бінокуляри та мікроскоп. Регулюємо збільшення залежно від складності роботи. Наприклад, для роботи з керамічними вінірами достатньо мікроскопу. Якщо це художня реставрація, без особливого препарування я собі дозволяю працювати без оптичного обладнання.
Матеріали якого виробництва Ви використовуєте?
Ми використовуємо матеріали закордонного виробництва, в основному це Японія, Німеччина та США. Та інколи буває, що матеріали нижчого класу, дешевші, у роботі та в якості служби виявляються набагато кращі. Тому не завжди треба прив’язуватися до ціни.
Федір, Ваша клініка надає повний спектр стоматологічних послуг, у тому числі послуги з імплантації. У чому перевага імплантації перед мостоподібними протезами?
У порівнянні з мостоподібними протезами імплантація має лише одні плюси. По-перше, немає необхідності підготовлювати під коронки зубки, які межують з дефектом. Вони не препаруються, не обточуються, не депульпуються (нерви зберігаються). По-друге, не буде перенавантаження. Коли ми виконуємо мостоподібні роботи, то сусідні зубки беруть на себе жувальні функції ще й за відсутній зуб. По-третє, ми нічого не руйнуємо, навпаки відновлюємо. Вживлюючи імплант в кісткову тканину ми за необхідності робимо пластику кістки, нарощуємо її, якщо зуб був відсутній достатньо довго. Коли імплант приймає навантаження через коронку, то відповідно та ділянка на кістковій тканині несе фізичне навантаження, вона не атрофується, нормально повноцінно функціонує. Часто під мостоподібну «підвішену» роботу забиваються залишки їжі. Між яснами та протезом є певний проміжок, тому процедура очищення ускладнюється. З імплантом такої проблеми не виникає, бо він відтворює повноцінний зуб. Тож при правильному догляді, регулярному огляді у лікаря, за умови вірно виконаних спеціалістом усіх етапів робіт, імплант може прислугувати все життя. Це вклад у перспективу!
Чи існують протипоказання для встановлення імплантів?
Відносних протипоказань є багато, а от абсолютних, я вважаю, нема. Єдине, не можна проводити імплантацію пацієнту у період загострення хронічних хвороб. Спочатку їх необхідно перевести у стан ремісії. Навіть пацієнтам із цукровий діабетом, при дотриманні усіх правил, ми встановлювали імпланти і все чудово приживалось. Наявність таких хвороб не забороняє оперування, але може збільшити ризик, що імплант не проживеться. Зібравши повний анамнез, ми приймаємо рішення показано чи не показано проведення імплантації на даний момент. Попереджаємо про всі ризики.
Чи впливає покращення естетики зубів на впевненість у собі, емоційний стан?
Однозначно так! Майже у всіх наших пацієнтів відбулися зміни у житті. Хтось знайшов роботу, хто заміж вийшов, усі щасливі! Така, здається, елементарна річ, але посмішка притягує і людина відчуває себе впевненіше.
Географія пацієнтів Вашої клініки сягає за межі України. Чи плануєте ви відкриття філіалів в інших містах та закордоном?
Донедавна я не планував. Зараз мрію про розширення в Україні, найближчим часом – в Києві, потім – в Одесі. Як вийде, не знаю, це у планах поки що. Думки про Європу є, але бажання сильного немає. Нам зараз вистачає того, що ми маємо в Україні. Тим паче зараз вся Європа прилітає до нас. Дуже багато пацієнтів з закордону, так само – з інших міст України. Нам краще мати декілька клінік тут, і всі з’їдуться сюди все рівно. Дистанційно все таки важче контролювати ситуацію. Плануємо набрати штат, а це не так легко, важливо, щоб працювали гарні спеціалісти. Тому, як тільки зберемо команду на ще одну клініку, скоріше за все, відкриємось у Києві.
Як Вам вдалось зібрати таку команду професіоналів? На що звертаєте увагу при виборі кандидатів?
Спеціалістів Cherevcko Dental Clinic я обрав ще студентами, коли працював на кафедрі. Було дуже багато бажаючих навчитися у мене. Деяких з моїх учнів одразу забирали на роботу в інші клініки. Владислав Запорожченко та Кравченко Богдан затрималися найдовше. Вони прагнули, хотіли, робили навіть більше, ніж могли. Приходили після пар, ночували зі мною на кафедрі,
бо затримувався допізна. Я побачив, що вони можуть. За 3 роки роботи зі мною вони перевершили навіть тих, хто працює по 20 років. Вони обізнані і досвідчені, постійно розвиваються, а головне – людяні. Окрім майстерності і професійних здібностей, я звертаю увагу на людяність. На те, як спеціаліст поводиться, говорить, чи переймає від мене досвід, прислухається до порад, чи застосовує набуті навички в роботі. Лікарю, незалежно від спеціалізації, дуже важливо знайти підхід до людини. Інколи треба заспокоїти, доступно пояснити, зрозуміло донести інформацію, бути врівноваженим та розвиненим.
Ви даруєте чарівні посмішки своїм пацієнтам, здійснюєте їх мрії. Яка Ваша мрія, Федір?
Моя мрія от, уже сидить поруч (дивиться на сина Михайла, посміхається). Я щасливий, що в мене є син. Звісно, мріяв про свою клініку, довго до цього йшов, роками старань та наполегливої роботи. Мабуть, все, що я хотів, в мене здійснилося, збулося. В мене є клініка, чудові пацієнти! Вони виходять після прийому задоволені, дарують свій позитив, я ним заряджаюся, віддаю потім знову, втілюю у зубки. Таке собі замкнене коло, що приносить мені велику радість. Я рідка втомлююсь. Отримувати задоволення від роботи було однією з моїх мрій. Я щаслива людина.
Федір, чи бажає Михайло продовжити Вашу справу?
Він біля мене постійно, бачить що я роблю і йому це подобається. Та краще спитайте у нього самі.
Міша, ким ти хочеш бути коли виростеш?
Хочу бути як тато, стоматологом. Лікувати людей, робити так, щоб вони посміхались. Мені подобається як тут все працює, стоматологом бути легко.
Може ти ще передумаєш, обереш іншу професію?
Ні. Взагалі-то я перерізав червону стрічку на відкритті клініки, так що я тут директор. Нащо мені щось інше придумувати, буду працювати стоматологом тут.
У Вас підростає достойна заміна, Федір. Такій впевненості можна лише порадіти.
Як тату, мені це приємно чути. Думаю, я його навчу усьому, що вмію та знаю, передам свої здібності. Міша буде чудово справлятися з цією роботою та отримувати задоволення, як і я!
Instagram @Poltava.top.people
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.